Huawei Telefonlar Android Güncellemesi Alacak mı?

You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


Android işletim sisteminin geliştiricisi Google ile akıllı telefon üreticisi Huawei arasındaki işbirliğinde kritik bir an, iki şirket arasındaki teknoloji transferine, anında etkili olmak üzere yasak geldi iddiası ortaya çıktı. Peki Android yazılım güncellemelerinde neler olacak?
Trump yönetiminin kararının ardından Çinli teknoloji devi Huawei’ye ABD üretimi teknolojilerin transferi konusunda ciddi gelişmeler oldu.
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
, önemli bir kaynaktan ortaya çıkan haber güncelleme bekleyenleri şüpheye düşürdü.
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
Huawei hemen etkili olmak üzere bütün Android güncellemelerine erişimini kaybedecek. Ancak haberin henüz resmi olarak Alphabet, Google ya da Huawei tarafından paylaşılmadığını belirtelim. Henüz kesin değil. Ancak Reuters bu konuda “konuya yakın kaynaklardan” bilgi aldığını belirtiyor. Bu gazetecilik lisanında doğrudan önemli bir yöneticiden duyduklarını işaret ediyor. İddia basit bir dedikodu değil, ancak resmiyete dökülene kadar değişmesi mümkün.
İlgilinizi çekebilir:
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.

Şimdi durumu A’dan Z’ye bir özetleyelim, bu senaryo gerçek olursa Huawei telefonlarımıza ne olacak anlamaya çalışalım.
Huawei sayısız farklı teknolojik ürün ve hizmet üreten, Çin merkezli bir teknoloji devi. Google ise ABD merkezli Alphabet çatı şirketi altında arama ve teknoloji devi.
Google, şu an Apple tarafından geliştirilen iOS hariç neredeyse bütün akıllı telefonlarda kullanılan Android işletim sisteminin ana geliştiricisi konumunda. Android’in büyük bir bölümü açık kaynak kodlu. Ancak çok önemli bir kısmı Google Play Store gibi uygulama mağazası, Google Haritalar gibi navigasyon uygulaması türü bağlantılar ile doğrudan Google’a bağlı bir işletim sistemi. Google servisleri, Android’in içerisindeki çoğu işlevi sağlayan anahtar teknolojiler.
ABD Başkanı Trump, Çin ve ABD arası ticaret savaşları sürerken, Çin’den gelen ürünlere vergileri yükseltiyor. Bununla kalmayan Trump, Çin’e yönelik casusluk suçlamalarını yineliyor. Bu sebeple Çinli şirketlere yaptırım uygulanmasını, ABD’li teknoloji şirketlerinden, Çinli teknoloji şirketlerine yazılım ya da donanım satışını, transferini engellemeye niyetli. Elinde de gerekli yasal araçlar mevcut.
Alphabet, doğal olarak da Google bu şekilde zorlanırsa Huawei doğrudan Android’in en son Google sürüm güncellemesine ve alt servislerine erişemeyecek. Bu yüzden Android işletim sisteminde Google’sız bir çözüm gerekecek. Huawei bunu başarabilecek çapta bir şirket ve milyonlarca telefona kendi servislerini bağlayabilir.
Yani Google Android’in tam sürümünü kontrol etse de açık kaynak kodlu kısmı temel alınarak, Google dışı bir şirketin özel Android sürümü kullanıma sunulabilir. Huawei Android, özellikleriyle Google Android’den farklı olabilir.
Huawei 2019 ilk çeyrek sonu itibariyle akıllı telefon pazarının yüzde 17’sine ulaşmış durumda. Bu yüzden aktif telefon sayısı gerçekten yüksek. Kendi işlemcisini, yapay zeka çözümlerini, 5G baz istasyonlarını geliştiren bir ARGE devi. Bünyesinde donanım kadar yazılım teknolojisi çözümleri ve mühendisleri de var. Ayrıca ABD dışında Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere sayısız ülkede hizmet veriyor. Bu yüzden ABD dışında da varlığını güçlü bir şekilde sürdürüp, sadece Çin satışıyla bile her yıl kazanç elde edebilir. Ancak bu senaryo gerçek olursa şirketin değeri ciddi bir zarar görecek. Kullanıcıların güncelleme alması aylarca aksayabilecek.
Öte yandan bu haber ve iddialar Çin’i ticaret savaşında Huawei üzerinden zorlamak için çıkmış da olabilir. Yapılan açıklamalar geri alınır, hiç bir olay olmamış gibi her şey devam eder. Ancak elbette perde arkası pazarlıklar gerçekleşebilir. Sonuçta neler olacağını muhtemelen kısa süre içerisinde hep birlikte göreceğiz.
Güncelleme: Reuters haberine kısa bir süre sonra erişilemez oldu. Haber ardından adres değişikliği ile güncellendi.​